Vráta a brány: Aké vybrať?
24.08.2015 10:38
Vstupné vráta a brány, ktoré si k domu zvolíme, musia ladiť s domom, nadväzovať na jeho tvaroslovie, materiál, farbu. Nesmú dom potlačovať alebo rovno hyzdiť. Ale vzhľad nebude to jediné, čo budeme pri výbere sledovať. Zvoliť bude treba i spôsob otvárania...
Vráta a vstupné brány
Dá sa povedať, že medzi týmito termínmi nie je rozdiel. Pod týmito výrazmi chápeme široké vráta, ktoré sa môžu inak líšiť všetkým – systémom zatvárania (posuvné alebo krídlové rovnako ako pri dverách), šírkou a ďalšími rozmermi, materiálom a stupňom automatizácie otvárania. Nikomu sa dnes už nechce pri príjazde k domu vystupovať z auta a bežať otvoriť vráta, ktoré sa niekedy naviac musia zaprieť, aby poryv vetru s nimi nemykol na auto v okamihu, kedy nimi prechádzame. Pri nových domoch sa vyplatí automatické otváranie s núdzovým manuálnym ovládaním.
Brány sa môžu otvárať mechanicky (teda ručne) alebo automaticky. Môžeme si ju rovno objednať s automatickým ovládaním, alebo sa dá neskôr domontovať. Pohon automatického otvárania brány umiestnený v stĺpiku stojí približne 720 až 840 eur. Lacnejšie vyjdú vonkajšie pohony namontované zvonka stĺpikov – vyjdú asi na 400 až 560 eur v závislosti od hmotnosti brány. Najdrahší model otvorí bránu s váhou 1500 kg.
Aké systémy otvárania vrát môžeme vyberať
Môžeme uvažovať po prvé o bránach posuvných. Tie sú v ponuke predajcov a výrobcov obvykle pod kolónkou záhradné brány posuvné samonosné alebo tiež koľajnicové. Vedia rovnako ako posuvné dvere ušetriť najviac miesta. Hodia sa tak napríklad tam, kde je málo miesta medzi vrátami a stenou domu. Ďalšou možnosťou sú brány otočné alebo krídlové, na ich otvorenie potrebujeme najmenej toľko miesta, koľko meria šírka krídla. To znie zložito, ale sú to vlastne staré známe vráta s jedným alebo dvoma krídlami. Krídlovú bránu si môžeme dovoliť, keď nemusíme šetriť miestom – pri veľmi širokom vjazde. Brána posuvná ďalej môže jazdiť po koľajničkách alebo byť samonosná.
Posuvná koľajnicová brána
Pojazdovými kolieskami sa rám brány zasúva po pojazdovej šíne ukotvenej do betónovaného prahu. Brána sa otvára tak, že sa posúva pozdĺž plotu na vnútornej strane pozemku. Rám môže byť vyrobený z valcovaných železných profilov. Výplň záleží od priania zákazníka – môže byť plastová, kovová alebo drevená. Táto brána nie je drahá, šetrí miestom, ticho sa otvára a jednoducho ju môžeme ovládať. Vyjde asi na 400 – 6000 eur, v závislosti od šírky.
Posuvná samonosná brána
Tu prichádza k slovu rám v pojazdovej klietke, bez koľajničiek. Kotvenie je urobené do betónového základu, opäť pozdĺž plotu. Výhodou je tichý a hladký chod a absencia koľajníc. Posuvná samonosná brána je o niečo drahšia – dáme za ňu opäť podľa šírky vjazdu približne 680 až 800 eur.
Materiálové prevedenia
Kovanú bránu vyrobí na mieru kováč. Brána máva zinkovaný povrch, prípadne povrch natrený špeciálnymi kováčskymi farbami; vybrať si môžeme ľubovoľnú farbu. Drevené brány hľadajme v stolárskych firmách a u výrobcov drevených domov, pergol, altánov a plotov. Ľahké hliníkové brány sa často vyrábajú z lamelových profilov systému Guardi. Brána potom môže byť vo farbe hliníka alebo farebná.
Podľa veľkosti, materiálového prevedenia, kvality môže brána vyjsť od 1000 do 2200 eur.
ZDROJ:http://www.tvojdom.sk/dom-stavba/stavba-rekonstrukcia/vrata-a-brany-ake-vybrat.aspx